‹ Prev
Next ›
Universal Moving and Storage Packing Tape, 3" Core, 1.88" x 54.6 yd, Clear, 6/Pack
54.60 yd Length x 1.88" Width x 2.6 mil Thickness - 3" Core - Clear - Acrylic - 6 / Pack
Contact customer service to check availability
- Acrylic-adhesive tape designed specifically for moving and storage applications
- Suitable for label protection and light-duty mailing applications
- Strong holding power to ensure a secure seal
- Temperature-resistant from -10 degree F to 150 degree F
- UV-resistant, will not yellow with age
Select Product Options
Tape Length: 54.60 yd
Tape Width: 1.88"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 33102 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Moving and Storage Packing Tape, 3" Core, 1.88" x 54.6 yd, Clear, 6/Pack |
| Marketing Information | This versatile packing tape is a solution that sticks! Universal' Moving and Storage Packing Tape is an economical, acrylic-adhesive option that's designed specifically for moving and storage applications, but it's also suitable for label protection and light-duty mailing applications. Strong holding power ensures a secure seal no matter your chosen task, and its good shear-adhesion provides peace of mind when applying it to corrugated cardboard boxes. Temperature-resistant from -10 degree F to 150 degree F. UV-resistant, will not yellow with age. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 2.6 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 13.1lb/in |
| Dispenser Included | No |
| Features | Heavy Duty |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Acrylic |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | Meets standard US Postal Service and UPS Requirements for Standard Packages |
| Country of Origin | China |
Description
Universal Moving and Storage Packing Tape, 3" Core, 1.88" x 54.6 yd, Clear, 6/Pack
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.