‹ Prev
Next ›
Verbatim 8GB USB Flash Drive - Blue
8 GB - USB 2.0 Type A - Blue - 5 Year Warranty - 1 Each
493 Stock Available
- Transports and shares files quickly and easily
- Capture data in one location and move it throughout the day
- Retractable housing protects USB connectors; easily slides in and out
- Capless design means no more lost caps
- Storage capacity: 8GB
Select Product Options
Storage Capacity: 8 GB
Product Details
General Information
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Part Number | 97088 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com |
| Brand Name | Verbatim |
| Product Line | Classic |
| Product Name | 8GB USB Flash Drive - Blue |
| Marketing Information | Get back to basics! Verbatim®'s classic USB drive lets you transport and store files in one small, convenient location and move that information with you throughout the day. The retractable housing protects the USB connector and easily slides in and out - no cap to lose! |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Flash Drive |
Technical Information
| Storage Capacity | 8 GB |
| Features |
|
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Form Factor | External |
| Height | 0.7" |
| Width | 0.4" |
| Length | 2.3" |
| Weight (Approximate) | 0.320 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
Supported Operating Systems:
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information |
5 year limited warranty |
Description
Verbatim 8GB USB Flash Drive - Blue
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG7085505Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGPM1228Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN3655123300 Stock Available
-
Product Code: BSN3655210530 Stock Available
-
Product Code: BSN656472520 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2323 Stock Available
-
Product Code: VER9507910 Stock Available
-
Product Code: XST40711Contact customer service to check availability
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG7085505Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGPM1228Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN3655123300 Stock Available
-
Product Code: BSN3655210530 Stock Available
-
Product Code: BSN656472520 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2323 Stock Available
-
Product Code: VER9507910 Stock Available
-
Product Code: XST40711Contact customer service to check availability