- Sophisticated style meets everyday durability and works beautifully for any occasion
- Polylactic Acid (PLA) construction keeps beverages the way they were meant to be while remaining comfortable to the touch
<
>
World Centric 12oz Compostable Cold Cup
12 fl oz - Clear - Polylactic Acid (PLA) - Cold Drink, Beverage, Iced Coffee, Iced Tea, Smoothie, Water - 1000 / Carton
Product Code: WORCPCS12
Product Unit: CT1000
3 Stock Available
Select Product Options:
Volume Capacity: 12 fl oz
Packaged Quantity: 1000 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | World Centric |
| Manufacturer Part Number | CPCS12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.worldcentric.org |
| Brand Name | World Centric |
| Product Name | 12oz Compostable Cold Cup |
| Marketing Information |
Also available as a pack of 50, SKU: CP-CS-12-P. Pairs with lids: CPL-CS-12, CPL-CS-12D, CPL-CS-12DP. World Centric®; 12oz clear cold cups are made from PLA, (polymer made from plants). These disposable cups are great for cold beverages such as iced coffee, iced tea, smoothies, and water. They are suitable for cold liquids, freezer safe. Not microwavable. PLA products should be stored in a cool place below 110° F and out of direct sunlight. These are certified in a commercial facility, which may not exist in your area. |
| Packaged Quantity | 1000 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polylactic Acid (PLA) |
| Height | 4.1" |
| Width | 3.7" |
Description
Alternative Products
-
Product Code: DXE5320CD39 Stock Available
-
Product Code: ECOEPCC16GSAContact customer service to check availability
-
Product Code: ECOEPCC16GSACTContact customer service to check availability
-
Product Code: GJO0316349 Stock Available
-
Product Code: GJO1905012 Stock Available
-
Product Code: SBK12420820Contact customer service to check availability
-
Product Code: SCCRTP16DBARE3 Stock Available
-
Product Code: SCCTD2424 Stock Available
-
Product Code: SCCTP16DCT320 Stock Available