- Made from TPLA (a bio-based plastic made from plants and minerals)
- Conveniently wrapped for quick grab-and-go
- Eco-friendly alternative to traditional plastic
- Great for parties, picnics and takeout
- Dishwasher safe up to 100 loads
<
>
World Centric TPLA Wrapped Cutlery
Spoon - Cutlery Spoon - Dishwasher Safe - Talc-filled Polylactic Acid (TPLA) - Light Beige - 750 / Carton
Product Code: WORSPPSI
Product Unit: CT750
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | World Centric |
| Manufacturer Part Number | SP-PS-I |
| Manufacturer Website Address | http://www.worldcentric.org |
| Brand Name | World Centric |
| Product Name | TPLA Wrapped Cutlery |
| Marketing Information |
World Centric compstable 6in wrapped spoons are made from PLA polymer made from plants and Talc mineral filler. These utensils are certified compstable in a commercial facility, which may not exist in your area. The utensils may be washed in a dishwasher for reuse. The wrapper is also made from PLA and is compstable. |
| Packaged Quantity | 750 / Carton |
| Product Type | Spoon |
Product Information
| Utensil Type | Spoon |
| Spoon Details | Cutlery Spoon |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Spoon Length | 6" |
Physical Characteristics
| Color Family | Beige |
| Product Color | Light Beige |
| Product Material | Talc-filled Polylactic Acid (TPLA) |
| Height | 0.4" |
| Width | 1.3" |
| Length | 6" |
Description
Spoon - Cutlery Spoon - Dishwasher Safe - Talc-filled Polylactic Acid (TPLA) - Light Beige - 750 / Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: DXESSS21P15 Stock Available
-
Product Code: DXESSS51654 Stock Available
-
Product Code: DXESSWPT518 Stock Available
-
Product Code: ECOEPS11338 Stock Available
-
Product Code: EMSPSPOON10014 Stock Available
-
Product Code: GJO104321672 Stock Available
-
Product Code: GJO200022471 Stock Available
-
Product Code: SCC00080022Contact customer service to check availability
-
Product Code: SCCHSWT0007Contact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: DXEDUSSPT517 Stock Available
-
Product Code: DXESH207CT247 Stock Available
-
Product Code: DXETH01730 Stock Available
-
Product Code: DXETH207CT157 Stock Available
-
Product Code: GJO10432CT40 Stock Available
-
Product Code: GJO1847811 Stock Available
-
Product Code: SCCGBX7TW0007Contact customer service to check availability
-
Product Code: SCCRSAT0019Contact customer service to check availability