- Simple, effortless operation on paper and bulletin boards
- Staple grabber holds loose staples for easy cleanup
- Comfortable handling
- No paper tearing
- Compact, ergonomic shape for easy storing and on-the-go use
<
>
Bostitch Contemporary Staple Remover
Plastic - Black - 1 Each
Product Code: BOS40000
Product Unit: Each
237 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN366125970 Stock Available
-
Product Code: BSN656502036 Stock Available
-
Product Code: CWNFJS736GYContact customer service to check availability
-
Product Code: ITA361531809 Stock Available
-
Product Code: ITA38273269 Stock Available
-
Product Code: MMMC38BK1516 Stock Available
-
Product Code: QKR311881 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192956 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | 40000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Model | BOS40000 |
| Product Name | Contemporary Staple Remover |
| Marketing Information | Push-style staple remover offers simplified, efficient staple removal without the pinch-style effort. Simply push the metal tongue between the staple and paper. In one quick motion, the staple is forced up and out of the paper while the staple grabber secures it for easy cleanup. Ergonomic design is comfortable and requires less effort than traditional pinch-style removers - especially for clearing bulletin boards of staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Staple Remover |
Product Information
| Style | Push |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 8.5" |
| Width | 0.8" |
| Length | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
Miscellaneous
| Additional Information | Push-Style |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BAU6794014 Stock Available
-
Product Code: BOS40000MBLK249 Stock Available
-
Product Code: BOSG2K276 Stock Available
-
Product Code: BSN418831873 Stock Available
-
Product Code: FEL50171016 Stock Available
-
Product Code: SWI3720144 Stock Available
-
Product Code: SWI38101284 Stock Available
-
Product Code: SWI38121253 Stock Available