‹ Prev
Next ›
Business Source 3" Core Sealing Tape
55 yd Length x 1.88" Width - 3" Core - Clear - Pressure-sensitive Poly - 2 mil - Adhesive Backing - Abrasion Resistant, Moisture Resistant, Split Resistant - For Packing, Sealing - 1 Pack
Contact customer service to check availability
- General-purpose adhesive creates strong bond on most surfaces
- Transparent material allows labels to remain completely visible
- Durable construction resists moisture, abrasion and splitting
- Universal size fits in most dispensers that accept 3" core
Select Product Options
Packaged Quantity: 1 Pack
Tape Length: 55 yd
Tape Width: 1.88"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 32951 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | 3" Core Sealing Tape |
| Marketing Information | Strong, general-purpose tape fits most dispensers made for 3" core tapes. Design resists moisture, abrasion and splitting. Transparent tape offers a 1.6 mil thickness. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 55 yd |
| Core Diameter | 3" |
| Backing Thickness | 2 mil |
| Backing Material | Adhesive |
| Application/Usage |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Pressure-sensitive Poly |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Business Source 3" Core Sealing Tape
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36618318 Stock Available
-
Product Code: DXE5356DXCT191 Stock Available
-
Product Code: FOL062391438 Stock Available
-
Product Code: NES846521124 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152530 Stock Available
-
Product Code: PIL32210Contact customer service to check availability
-
Product Code: QUA46071299 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DUC2427636 Stock Available
-
Product Code: IPGK28004 Stock Available
-
Product Code: IPGK7004Contact customer service to check availability
-
Product Code: IPGK7450Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM38504RD417 Stock Available
-
Product Code: MMM38506518 Stock Available
-
Product Code: UNV631204 Stock Available
-
Product Code: UNV7300Contact customer service to check availability
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36618318 Stock Available
-
Product Code: DXE5356DXCT191 Stock Available
-
Product Code: FOL062391438 Stock Available
-
Product Code: NES846521124 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152530 Stock Available
-
Product Code: PIL32210Contact customer service to check availability
-
Product Code: QUA46071299 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available