‹ Prev
Next ›
Business Source Shatterproof Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Black - 1 Each
264 Stock Available
- Shatterproof construction ensures lasting use in harsh work settings
- Protective sheath helps prevent damaging papers
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Hang hole allows storage in convenient location for easy access
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49269 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Shatterproof Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a shatterproof, high-impact plastic for long-lasting use in virtually any environment. Protective sheath helps you avoid paper damage to keep your papers intact. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Hang hole allows you to keep this clipboard in a convenient location for easy access as needed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.8" |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Business Source Shatterproof Clipboard
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01860336 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX27 Stock Available
-
Product Code: BSN01861Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN01861BXContact customer service to check availability
-
Product Code: BSN01863293 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX24 Stock Available
-
Product Code: UNV4030223 Stock Available
-
Product Code: UNV40303Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV403062175 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO851120Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICWOTAP10400 Stock Available
-
Product Code: BSN329539292 Stock Available
-
Product Code: BSN65365737 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE501028 Stock Available
-
Product Code: LLR84868184 Stock Available
-
Product Code: NAT0154299 Stock Available
-
Product Code: SPR25225BD159 Stock Available
-
Product Code: SWI44401426 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508513 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX85 Stock Available
-
Product Code: BSN28554512 Stock Available
-
Product Code: BSN656371593 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD256 Stock Available
-
Product Code: OIC8310033 Stock Available
-
Product Code: SAU0571250 Stock Available
-
Product Code: SAU0571369 Stock Available
-
Product Code: SAU2254027 Stock Available
-
Product Code: SAU2354016 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO851120Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICWOTAP10400 Stock Available
-
Product Code: BSN329539292 Stock Available
-
Product Code: BSN65365737 Stock Available
-
Product Code: FAOFAE501028 Stock Available
-
Product Code: LLR84868184 Stock Available
-
Product Code: NAT0154299 Stock Available
-
Product Code: SPR25225BD159 Stock Available
-
Product Code: SWI44401426 Stock Available