‹ Prev
Next ›
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Translucent Black - 1 Each
2175 Stock Available
- Durable plastic construction designed for lasting use
- Built-in hanging hole for easy storage or attaching pen
- Attractive, transparent board material
- Variety of colors allows for visual identification by project or department
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40306 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Translucent Black |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Universal Clipboard
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01860336 Stock Available
-
Product Code: BSN01861Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN01863343 Stock Available
-
Product Code: BSN49266191 Stock Available
-
Product Code: BSN49269341 Stock Available
-
Product Code: OIC8301614 Stock Available
-
Product Code: OIC8306328 Stock Available
-
Product Code: SAU21594Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV4030223 Stock Available
-
Product Code: UNV40303Contact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: BSN01866BD8 Stock Available
-
Product Code: BSN01869BD18 Stock Available
-
Product Code: BSN16508434 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX71 Stock Available
-
Product Code: BSN28554512 Stock Available
-
Product Code: BSN656371299 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD208 Stock Available
-
Product Code: SAU0571369 Stock Available
-
Product Code: SAU2254027 Stock Available
-
Product Code: SAU2354016 Stock Available