‹ Prev
Next ›
Universal Clipboard
0.50" Clip Capacity - Storage for Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Silver - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Slim design clip holds papers in place, yet is more portable
- Modern, brushed aluminum look
- Low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings
- Easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags, and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV40303 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable construction brushed aluminum clipboard is a modern, updated design on an enduring classic. The low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, yet keeps papers securely fastened. The slim design is ideal for carrying and transport because the compact clip allows for storage in briefcases, file cabinets, laptop bags, and more. Long-lasting quality product for a great value. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity | Paper |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Universal Clipboard
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01870500 Stock Available
-
Product Code: BSN49266191 Stock Available
-
Product Code: OIC8301614 Stock Available
-
Product Code: OIC8306328 Stock Available
-
Product Code: SAU00439Contact customer service to check availability
-
Product Code: SAU21594Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV4030223 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN01866BD8 Stock Available
-
Product Code: BSN01869BD18 Stock Available
-
Product Code: BSN16508434 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX71 Stock Available
-
Product Code: BSN28554512 Stock Available
-
Product Code: BSN656371299 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD208 Stock Available
-
Product Code: SAU0571369 Stock Available
-
Product Code: SAU2254027 Stock Available
-
Product Code: SAU2354016 Stock Available