‹ Prev
Next ›
Cardinal® OneStep Numbered Index System
12 x Divider(s) - Printed Tab(s) - Digit - 1-12 - 12 Tab(s)/Set - 9" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - 3 Hole Punched - White Divider - White Mylar Tab(s) - Reinforced Tab, Reinforced Edges - 1 Set
105 Stock Available
- Quick, easy method for creating custom index tabs
- Printable Table of Contents sheets reference the preprinted tabs on the divider sheets
- Dual-formatted tabs can be used portrait or landscape
- Easy-to-use, FREE templates in your favorite software are available online
- Tabs and ring edges are reinforced to withstand heavy use
Select Product Options
Total Number of Dividers: 12
Tab Title: 1-12
Tabs per Set: 12
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 61213 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Cardinal® |
| Product Line | OneStep |
| Product Model | 61213 |
| Product Name | OneStep Numbered Index System |
| Marketing Information | OneStep Index System with 12 tabs instantly creates custom index sets by printing onto the included Table of Contents sheets. Matching, preprinted tabs on the divider sheets can be used in either portrait or landscape formats. Easy-to-use, free templates in your favorite software are available online. Numbered tabs and ring edges are reinforced to withstand heavy use. Three-hole punched indexes are compatible with laser or inkjet printers, as well as standard typewriters. Use with letter-size presentations. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 12 |
| Divider Width | 9" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Style | Printed |
| Printed Title Type | Digit |
| Tab Title | 1-12 |
| Tabs per Set | 12 |
| Tab Color | White |
| Tab Material | Mylar |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
Cardinal® OneStep Numbered Index System
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO851120Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN099561467 Stock Available
-
Product Code: DIET MT DEWContact customer service to check availability
-
Product Code: GJO211203982 Stock Available
-
Product Code: MMM6837CF117 Stock Available
-
Product Code: OFX2906050 Stock Available
-
Product Code: OIC900894 Stock Available
-
Product Code: OIC9910046 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVE0133811 Stock Available
-
Product Code: AVE1111334 Stock Available
-
Product Code: AVE111271314 Stock Available
-
Product Code: AVE11306153 Stock Available
-
Product Code: AVE1149237 Stock Available
-
Product Code: AVE1149311 Stock Available
-
Product Code: AVE8210519 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO851120Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN099561467 Stock Available
-
Product Code: DIET MT DEWContact customer service to check availability
-
Product Code: GJO211203982 Stock Available
-
Product Code: MMM6837CF117 Stock Available
-
Product Code: OFX2906050 Stock Available
-
Product Code: OIC900894 Stock Available
-
Product Code: OIC9910046 Stock Available