‹ Prev
Next ›
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
10 fl oz - White - Foam - Beverage - 25/Bag - 40 / Carton
326 Stock Available
- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10J10CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 10 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. Compatible lids are not included. These 10 oz. cups can be used with Dart 10JL (white with vent), 10SL (translucent with straw slot), 10UL (white with sip-thru), 10FTL (white with Lift n' Lock) and 10EL (white for cappuccino). |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Bag |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage | Beverage |
| Features | Insulated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE2340PATHCT37 Stock Available
-
Product Code: DXE5310DX2161 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC10WAContact customer service to check availability
-
Product Code: GJO11256BD623 Stock Available
-
Product Code: GJO11256CT154 Stock Available
-
Product Code: GJO19046467 Stock Available
-
Product Code: GJO19046BD93 Stock Available
-
Product Code: GJO19046CT22 Stock Available
-
Product Code: GJO58232Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO58232CTContact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: GJO10318409 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT19 Stock Available
-
Product Code: GJO1050139 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT11 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016243 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637124 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT30 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX5 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT19 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN205091 Stock Available