‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 10 oz Disposable Hot Cups
10 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 50 / Pack
467 Stock Available
- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19046 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 10 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Versatile accessories for these cups fit multiple, Genuine Joe Hot Cup sizes for space-saving storage. Lids (11259) and sleeves (19049) can also be used on 12 oz. and 16 oz. cups. They are both sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 3.7" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Genuine Joe 10 oz Disposable Hot Cups
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: DCC10J10CT329 Stock Available
-
Product Code: DXE2340PATHCT36 Stock Available
-
Product Code: DXE5310DX2081 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC10WAContact customer service to check availability
-
Product Code: GJO11256BD611 Stock Available
-
Product Code: GJO11256CT151 Stock Available
-
Product Code: GJO19046BD93 Stock Available
-
Product Code: GJO19046CT22 Stock Available
-
Product Code: GJO58232Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO58232CTContact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: GJO10318523 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT25 Stock Available
-
Product Code: GJO1050139 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT12 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016239 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163793 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT22 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX5 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT22 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN205090 Stock Available