‹ Prev
Next ›
HP 83A (CF283A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
1500 Pages
162 Stock Available
- Delivers professional-quality documents, time after time
- For use in HP LaserJet Pro MFP M125
- Also works in M127fn MFP and M127fw MFP
- Easy supply replacement and recycling
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CF283A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 83A (CF283A) |
| Product Name | 83A (CF283A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Maintain your business pace, uninterrupted, with the standout quality and reliability of this Original HP toner cartridge that delivers professional-quality documents, time after time. Avoid costly reprints and wasted time by using cartridges designed to be reliable. Plus, count on easy supplies replacement and recycling. HP's toner cartridge design makes replacement quick and easy. HP 83A toner cartridge is specifically designed for use with Hewlett-Packard LaserJet M127fn MFP, M127fw MFP, M201dw, M225dn and M225dw. Each cartridge yields approximately 1,500 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 1500 Pages |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Additional Warranty Information |
HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Description
HP 83A (CF283A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2865066 Stock Available
-
Product Code: BSN36682178 Stock Available
-
Product Code: BSN53366840 Stock Available
-
Product Code: HEWCE401A31 Stock Available
-
Product Code: MEA43080254 Stock Available
-
Product Code: PRB04501118 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2865066 Stock Available
-
Product Code: BSN36682178 Stock Available
-
Product Code: BSN53366840 Stock Available
-
Product Code: HEWCE401A31 Stock Available
-
Product Code: MEA43080254 Stock Available
-
Product Code: PRB04501118 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available