‹ Prev
Next ›
HP 507A Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Cyan - 1 Each
6000 Pages
31 Stock Available
- Compatible with HP LaserJet Pro 500 color MFP M570dn, M575dn, M575f
- Also works in LaserJet Enterprise 500 color M551n, M551xh, M551d
- High-capacity for frequent printing with crisp, black text
- Produces standout documents and marketing materials
- Delivers consistent, print shop-quality results on a wide range of laser papers
Select Product Options
Print Color: Cyan
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CE401A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 507A |
| Product Name | 507A (CE401A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Reliable, Original HP toner cartridge helps keep business productivity high and avoid wasted time and supplies. HP ColorSphere technology delivers consistent, professional color on marketing, financial, design and engineering documents. Intelligence built into Original HP LaserJet toner cartridges makes monitoring usage and reordering supplies easy. Designed for use in the HP LaserJet Pro 500 color MFP M570dn, M575dn, M575f; LaserJet Enterprise 500 color M551n, M551xh, M551dn; and LaserJet Enterprise color flow MFP M575c, this cartridge yields approximately 6,000 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Cyan |
| Typical Print Yield | 6000 Pages |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Description
HP 507A Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Cyan - 1 Each
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2865066 Stock Available
-
Product Code: BSN36682178 Stock Available
-
Product Code: BSN53366840 Stock Available
-
Product Code: GMT7456830 Stock Available
-
Product Code: GMT7457577 Stock Available
-
Product Code: HEWCE402A25 Stock Available
-
Product Code: HEWCF283A162 Stock Available
-
Product Code: OFX2906050 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN2865066 Stock Available
-
Product Code: BSN36682178 Stock Available
-
Product Code: BSN53366840 Stock Available
-
Product Code: GMT7456830 Stock Available
-
Product Code: GMT7457577 Stock Available
-
Product Code: HEWCE402A25 Stock Available
-
Product Code: HEWCF283A162 Stock Available
-
Product Code: OFX2906050 Stock Available