- Hardened steel rollers easily destroy staples, paper clips and more
- Standby mode keeps operating cost at minimum
- Overload protection helps prevent paper jams for consistent operation
- Pressure-sensitive element provides high level of user safety
- Quiet operation prevents distracting others in quiet rooms
<
>
HSM Pure 220 - 5/32" x 1"
Particle Cut - 7 Per Pass - for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card - 0.156" x 1" Shred Size - P-4/T-4/E-3/F-1 - 8.86" Throat - 6.60 gal Wastebin Capacity - White
Product Code: HSM2323113
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Part Number | 2323113 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Brand Name | HSM |
| Product Line | Pure |
| Product Model | 220 |
| Product Name | Pure 220 - 5/32" x 1" |
| Marketing Information | Pure 220 Cross-Cut Shredder features a compact design to shred up to 7 sheets of personalized advertising, correspondence of all kinds, receipts and payment documents safely and reliably right at your desk. Hardened steel cutting rollers easily cope with staples, paper clips, magnetic cards and more. To keep your operating cost at a minimum, this shredder does not consume any power in standby mode. Paper feed with overload protection reduces paper jams and sustains the high throughput of paper. A slight pressure on the safety element immediately stops the paper feed and prevents unintentional entry into the machine for safe use. Automatic operation starts on its own when fed with paper and automatically stops after your shredding is complete. Quiet operation minimizes noise development to prevent distracting others in quiet locations. Removable housing top allows you to quickly empty the 5.3-gallon bin for effortless disposal. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Paper Shredder |
Technical Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Sheet Shred Capacity | 7 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Shred Size | 0.156" x 1" |
| Throat Width | 8.86" |
| Wastebin Capacity | 6.60 gal |
| Security Level | P-4/T-4/E-3/F-1 |
| Features |
|
Power Description
| Input Voltage | 130 V |
| Power Consumption | 160 W |
Environmental Conditions
| Noise Level Without Load | 60 dB |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 18.4" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 10.2" |
| Weight (Approximate) | 9.92 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
Lifetime warranty on solid steel cutting rollers |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: FEL50154013 Stock Available
-
Product Code: FEL5015501Contact customer service to check availability
-
Product Code: GBCWSM177002Contact customer service to check availability
-
Product Code: HSM1823113Contact customer service to check availability
-
Product Code: HSM1843113Contact customer service to check availability
-
Product Code: HSM1923113Contact customer service to check availability
-
Product Code: HSM2363113Contact customer service to check availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HContact customer service to check availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0069HContact customer service to check availability