- Optimized cutting device technology destroys 6-7 sheets of paper, creating 603 confetti particles per page
- Also shreds staples, paper clips and credit cards
- JamStop Anti-Jam Technology prevents jams when machine is overloaded
- Zero Energy Standby ensures that no power is used while machine is in standby mode
- Whisperlike noise level during shredding
<
>
HSM SECURIO C16 - 5/32" x 1"
Particle Cut - 7 Per Pass - for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card - 0.156" x 1" Shred Size - P-4/T-4/E-3/F-1 - 8.86" Throat - 6.60 gal Wastebin Capacity - White - TAA Compliant
Product Code: HSM1902113
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Part Number | 1902113 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Brand Name | HSM |
| Product Line | SECURIO |
| Product Model | C16 |
| Product Name | SECURIO C16 - 5/32" x 1" |
| Marketing Information | Small, sleek and secure, this cross-cut shredder with a pressure-sensitive safety element is built with precision engineering and ideal for personal use. Optimized cutting device technology destroys 6 to 7 sheets of paper into 1/4" strips, creating 38 strip-cut particles per page. Securio C16c Strip-Cut Shredder also shreds staples, paper clips and credit/store cards. Dust emission tested by independent institute has proven safe and harmless. High-quality materials deliver safety and durability. Cutting rollers are made of hardened solid steel. Folding safety element stops shredding when touched. Quiet operation minimizes noise. Energy Management Control System offers particularly low power consumption of 0.1 watt in standby mode. TAA-compliant shredder also includes automatic start/stop, multifunction button with reversing function, inspection window to monitor filling level and a 6.6-gallon bin. Enjoy effortless emptying of the waste container via the removable housing top. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Paper Shredder |
Technical Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Sheet Shred Capacity | 7 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Shred Size | 0.156" x 1" |
| Throat Width | 8.86" |
| Wastebin Capacity | 6.60 gal |
| Security Level | P-4/T-4/E-3/F-1 |
| Features |
|
Power Description
| Input Voltage | 130 V |
| Power Consumption | 160 W |
Environmental Conditions
| Noise Level Without Load | 60 dB |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 17.9" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 10.2" |
| Weight (Approximate) | 9.92 lb |
Miscellaneous
| Application/Usage | Office |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Blue Angel |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: FEL50154013 Stock Available
-
Product Code: FEL5015501Contact customer service to check availability
-
Product Code: GBCWSM177002Contact customer service to check availability
-
Product Code: HSM1823113Contact customer service to check availability
-
Product Code: HSM1843113Contact customer service to check availability
-
Product Code: HSM1923113Contact customer service to check availability
-
Product Code: HSM2363113Contact customer service to check availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HContact customer service to check availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0069HContact customer service to check availability