‹ Prev
Next ›
Scotch Commercial-Grade Shipping/Packaging Tape
54.60 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - Rubber Resin Backing - Dispenser Included - For Shipping, Packing, Sealing, Splicing - 1 Pack
230 Stock Available
- Time-proven construction assures superior performance in wide range of environments and applications
- Excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping
- Seals with one strip and keeps boxes closed
- Release coating makes unwind easy while resisting slivering, splitting and tearing
- Meets U.S. Postal regulations for standard packages
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 37504RD |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3750 |
| Product Name | Commercial-Grade Shipping/Packaging Tape |
| Marketing Information | Time-proven construction of this commercial-grade packaging tape assures superior performance in a wide range of environments and applications. It is a great choice for your most critical packaging tape needs. This tape combines Scotch's strong hot-melt adhesive and backing to seal out moisture, dust and dirt. It resists splitting and assures reliable closures. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. Each tape roll comes on a convenient, refillable dispenser that fits comfortably in your hand. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Backing Material | Rubber Resin |
| Dispenser Included | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scotch Commercial-Grade Shipping/Packaging Tape
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE0440147 Stock Available
-
Product Code: AVE05200196 Stock Available
-
Product Code: AVE0544462 Stock Available
-
Product Code: BSN656382295 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923993 Stock Available
-
Product Code: ITA602332625 Stock Available
-
Product Code: WAU2181128 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DUC2427636 Stock Available
-
Product Code: IPGK28004 Stock Available
-
Product Code: IPGK7004Contact customer service to check availability
-
Product Code: MMM37506466 Stock Available
-
Product Code: MMM7850238GC8 Stock Available
-
Product Code: UNV83000Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV913013Contact customer service to check availability
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE0440147 Stock Available
-
Product Code: AVE05200196 Stock Available
-
Product Code: AVE0544462 Stock Available
-
Product Code: BSN656382295 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923993 Stock Available
-
Product Code: ITA602332625 Stock Available
-
Product Code: WAU2181128 Stock Available