‹ Prev
Next ›
Sharpie S-Gel Pens
Retractable - Blue Ink - Gel-based - 1 Dozen
217 Stock Available
- Smooth-flowing gel provides effortless writing experience
- 0.7mm tip creates sharp lines for excellent legibility
- Soft grip offers comfortable grip for reliable control
- Handy clip attaches to various locations for easy access and storage
- Perfect for everyday use at home, office, school and more
Select Product Options
Ink Color: Blue
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2096152 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Sharpie |
| Product Name | S-Gel Pens |
| Marketing Information | Retractable pens feature smooth-flowing gel ink that lays down effortlessly for an effortless writing experience. 0.7mm tip creates sharp, crisp lines for excellent readability. Comfortable grip helps you keep a secure grasp on the pen for enhanced control. Handy clip secures to pockets, notebooks and more for easy access and storage. Gel pens with blue ink are perfect for daily use at home, office and school. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.7 mm |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Blue |
| Retractable | Yes |
| Grip Type |
|
| Finishing | Matte |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 7" |
| Width | 0.30" |
| Length | 0.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Sharpie S-Gel Pens
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGPM326281 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11RD1406 Stock Available
-
Product Code: BOS40000MBLK403 Stock Available
-
Product Code: BSN329539341 Stock Available
-
Product Code: BSN6564924037 Stock Available
-
Product Code: SAN175446892 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159361 Stock Available
-
Product Code: SAN28101Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPZOS85192666 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGPM326281 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11RD1406 Stock Available
-
Product Code: BOS40000MBLK403 Stock Available
-
Product Code: BSN329539341 Stock Available
-
Product Code: BSN6564924037 Stock Available
-
Product Code: SAN175446892 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159361 Stock Available
-
Product Code: SAN28101Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPZOS85192666 Stock Available