‹ Prev
Next ›
Solo Ultra Clear 12 oz Practical-Fill Cold Cups
12 fl oz - Clear - PETE Plastic - Cold Drink, Water, Juice, Soda - 50/Pack - 20 / Carton
29 Stock Available
- Exceptional clarity to enhance your beverage's visibility and appeal
- Made of crack-resistant PET plastic to reduce customer complaints
- Lid interchangeability to minimize storage required and increase efficiency
- Recyclable to show customers your commitment to preserving the environment
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | TP12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Line | Ultra Clear |
| Product Name | Ultra Clear 12 oz Practical-Fill Cold Cups |
| Marketing Information | Ultra Clear PET Cold Cups will enhance your visibility with their crystal clarity and print capability. Multiple cups fit one lid size to simplify your operation and reduce storage costs. Cups are made of recyclable PET plastic that will not crack or break. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 50/Pack |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | PETE Plastic |
| Height | 4.2" |
| Diameter | 3.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Solo Ultra Clear 12 oz Practical-Fill Cold Cups
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: DXE5356CDCT97 Stock Available
-
Product Code: GJO1050139 Stock Available
-
Product Code: GJO1125152 Stock Available
-
Product Code: GJO11251CT2 Stock Available
-
Product Code: GJO2525048 Stock Available
-
Product Code: GJO2525121 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016239 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163793 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT22 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT20 Stock Available