- Consistent temperature control for your favorite drinks
- Versatile - use for your hot and cold drinks
- Insulating material to keep hands comfortable - no sleeve required
- Lightweight for easy stocking in your beverage center
- Disposable for easy cleanup
<
>
Genuine Joe 12 oz Hot/Cold Foam Cups
12 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink - 40/Pack - 25 / Carton
Product Code: GJO58552
Product Unit: CT1000
351 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Volume Capacity: 12 fl oz
Packaged Quantity: 25 / Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN26741PK383 Stock Available
-
Product Code: BSN366125940 Stock Available
-
Product Code: FOL062392002 Stock Available
-
Product Code: GJO56100894 Stock Available
-
Product Code: GJO56250226 Stock Available
-
Product Code: LLSMS4104 Stock Available
-
Product Code: MMM1426763 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192949 Stock Available
-
Product Code: STK39805240 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58552 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 12 oz Hot/Cold Foam Cups |
| Marketing Information | Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area. Versatile lids for these cups fit multiple, Genuine Joe Styrofoam Cup sizes for space-saving storage. Lids (58555) can be used on 14 oz. and 16 oz. cups. The lids and other cup sizes are all sold separately. |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 40/Pack |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 4.3" |
| Diameter | 3.7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DXE5356CDCT85 Stock Available
-
Product Code: GJO10501Contact customer service to check availability
-
Product Code: GJO11251CT13 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CTContact customer service to check availability
-
Product Code: GJO58230CT74 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016334 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637107 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX11 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT3 Stock Available
-
Product Code: SCCP16R627 Stock Available