‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 8 oz Hot/Cold Foam Cups
8 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink - 50/Pack - 20 / Carton
202 Stock Available
Non-Returnable
- Consistent temperature control for your favorite drinks
- Versatile - use for your hot and cold drinks
- Insulating material to keep hands comfortable - no sleeve required
- Lightweight for easy stocking in your beverage center
- Disposable for easy cleanup
Select Product Options
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 20 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58550 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 8 oz Hot/Cold Foam Cups |
| Marketing Information | Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 50/Pack |
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.7" |
| Diameter | 3.2" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Genuine Joe 8 oz Hot/Cold Foam Cups
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BK1 Stock Available
-
Product Code: BSN656382310 Stock Available
-
Product Code: BSN656393697 Stock Available
-
Product Code: CLO78564Contact customer service to check availability
-
Product Code: DXEDBP09W1388 Stock Available
-
Product Code: GJO5855495 Stock Available
-
Product Code: GJO58925160 Stock Available
-
Product Code: KCC02046972 Stock Available
-
Product Code: KCC21286CT492 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO10317CT5 Stock Available
-
Product Code: GJO10318409 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT19 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD623 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD275 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016243 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637124 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT30 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX5 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT5 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BK1 Stock Available
-
Product Code: BSN656382310 Stock Available
-
Product Code: BSN656393697 Stock Available
-
Product Code: CLO78564Contact customer service to check availability
-
Product Code: DXEDBP09W1388 Stock Available
-
Product Code: GJO5855495 Stock Available
-
Product Code: GJO58925160 Stock Available
-
Product Code: KCC02046972 Stock Available
-
Product Code: KCC21286CT492 Stock Available